Hjem » Romantiske ideer

Romantik og hygge i regnvejr

Skrevet af Martin - Romantikeren.dk den 28. maj 2010 – 10:16Ingen Kommentarer


Romantik i rengvejr

Vejret i Danmark er ofte utilregneligt – det ene øjeblik regner det og i det næste skinner solen fra en skyfri blå himmel.

Vejret er måske derfor heller ikke altid som man kunne ønske sig, men det skal ikke afholde dig fra at have en romantisk dag sammen med din kæreste.

Der er nemlig stadigt mulighed for at invitere romantikken indenfor og det skal I nyde! Hvert vejr har sin charme og det gælder bare om at udnytte det - du kan jo alligevel ikke lave om på det.

Lej en god film
Når det regner og blæser udenfor, så er det rigtig dejligt at ligge inde i sofaen og se en god film, mens du indefor i tørvejret betragter det kolde vejr udenfor. Lad kæresten bestemme filmen, eller lej hendes eller hans yndlingsfilm. Tænd samtidigt et par stearinlys og køb måske lidt slik eller kage – gerne af den sunde slags.

Spil et gammeldags spil
Der findes mange hyggelig spil, som dig og din kæreste kan hygge jer med. Desværre har fjernsynet og computeren overtaget meget af vores fritid og er blevet det faste underholdning, men et godt gammeldags spil er også rigtigt hyggeligt. Blandt andet “Tegn og gæt”, “Trivial Pursuit” eller et kort spil er rigtigt hyggeligt og sjovt. Samtidigt giver det jer mulighed for at snakke med hinanden, mens I hygger. Og igen – tænd et stearinlys og køb lidt hyggeligt. Og sæt også gerne lidt romantisk musik på – f.eks. en af de her romantiske CD’er.

Lig planer for fremtiden og snak
Udnyt tiden og lig nogle planer for, hvordan I vil have jeres forhold skal udvikle sig. Alle forhold har brug for at udvilke sig og ofte kræver det, at man som par, tænker sig rigtig godt over, hvordan man ønsker forholdet skal være. Det kræver både tid og koncentration og derfor er regnvejret en god mulighed for, at I kan snakke de ting igennem.

I kan også ligge planer for sommeferien eller andre spændende oplevelser, som I ønsker at dele sammen. Gør det lidt hyggeligt og romantisk. Det gør det ofte lettere at komme på de gode ideer.

Vær kreative sammen
Find jeres gamle blade eller magasiner frem og lav collager sammen. Klip billeder og tekster ud af bladene og lim dem fast på et stykke pap eller stift papir. Gør gerne collagen personlig, så den omhandler jeres første møde, jeres ferie sammen eller skriv blot nogle personlige ord eller citater på.

I kan også købe noget maling, karton eller et staffeli hos den nærmeste hobby-butik. Mal så et maleri eller et billede hver i sær og nyd det, mens I små-snakker sammen. Tænd lidt lys og stil lidt mandler eller tørret frugt frem på bordet, så gør I det rigtigt hyggeligt for jer selv!

Tag regntøj og gummistøvler på
Sidst, men ikke mindst. Regnvejr behøver ikke sætte nogen begrænsning. Tag regntøjet på og gå en dejlig lang tur sammen med din kæreste. Det er så hyggeligt at mærke og hører regndråberne ramme ens jakke eller paraply, mens man går hånd i hånd med sin kæreste. I sær er en gå-tur på stranden en rigtig god ide, da det er flot at se regnen ramme vandet.

Når I kommer hjem, så lav jer noget varm kakao eller te og køb en lille kage, som I kan nyde sammen. Sæt jer under et varmt tæppe og nyd skæret fra et stearinlys.

VN:F [1.9.13_1145]
Var artiklen nyttig?
Rating: 0.0/6 (0 votes cast)
Hvis du vil hjælpe mig med at sprede kærlighed, så del artiklen:

Find mere romantik i de her relaterede indlæg:

Romantik i Drive In Bio i Lynge Kun 25 minutters kørsel fra København, i byen Lynge...

Sommer romantik – nyd det! Sommeren er over os og det skal...

Nyd forårs romantik i det fri Foråret er over os – selvom temperaturen...

Romantik i hverdagen – husk det Hverdagen kan godt være stressende og ikke...

Fingle, hyggeligt iPad spil til dig og din kæreste Er du ligesom mig så heldig at...

Skriv en kommentar!

Skriv en kommentar nedenfor, eller trackback fra din egen hjemmeside. Du kan også tilmelde dig disse kommentarer Via RSS

Vær sød. Ordentligt sprog. Hold dig til topic. Ingen spam.

Du kan bruge disse tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Denne blog bruger Gravatars. Vil du have dig eget billede ved din kommentar? så opret en bruger på Gravatar.

RomantikTips applikation